"Szlachetna Paczka": tegoroczna akcja odniosła sukces większy niż ktokolwiek mógłby się spodziewać
fot. materiały prasowe
Autor Olga Szmańda - 23 Grudnia 2020

Zakończyła się 20. edycja Szlachetnej Paczki. Rodziny dostały wsparcie o wartości ponad 51 mln zł

“Szlachetna paczka” kolejny rok z rzędu pomogła wielu Polakom. 16 grudnia 2020 roku odbyła się konferencję prasową, która miała na celu podsumowanie jubileuszowej edycji akcji. To już 20. finał niezwykłej zbiórki pomocowej dla najbardziej potrzebujących. W sumie dostarczono wsparcie opiewające na kwotę ponad 50 mln zł. Co ciekawe “Szlachetna Paczka” jako jedna z nielicznych oferuje nie tylko pomoc materialną, ale także mentalną swoim podopiecznym.

“Szlachetna Paczka” zakończyła w tym roku kolejną odsłonę niezwykłej akcji pomocowej. W minioną środę 16 grudnia odbyła się podsumowująca konferencja prasowa. Tym razem program społeczny obchodził jubileuszową 20. edycję swojej niesamowitej akcji.

Władze “Szlachetnej Paczki” przy okazji obchodzenia 20. urodzin przekazały wyniki tegorocznej edycji, oraz podziękowania dla tysięcy wolontariuszy pomagających w “Szlachetnej Paczce”. Transmisję na żywo z konferencji prasowej można było oglądać w mediach społecznościowych m.in. na Facebooku, YouTube i Twitterze.

"Szlachetna Paczka" 2020 pobiła rekord

W tym roku pomoc dotarła do ponad 14 tys. rodzin, które najbardziej potrzebowały wsparcia. Tegoroczni wolontariusze, darczyńcy i przyjaciele “Szlachetnej Paczki” zmobilizowali się w niebywały sposób. Mimo panującej w kraju pandemii koronawirusa udało zebrać się szokująco dużą kwotę.

Pomoc potrzebującym w 2020 roku jest porównywalna do tej z roku poprzedniego. Co ciekawe tegoroczna akcja “Szlachetnej Paczki” może pochwalić się rekordową sumą wsparcia potrzebujących. Dedykowana pomoc dotarła do rodzin, a jej wartość wyniosła ponad 51 mln zł, jest to kwota wyższa aż o 5 mln zł w stosunku do roku poprzedniego.

Jeszcze niedawno nałogi sprowadziły Mirka na dno. Poprosił Boga o pomoc, teraz wydaje drugą płytęJeszcze niedawno nałogi sprowadziły Mirka na dno. Poprosił Boga o pomoc, teraz wydaje drugą płytęCzytaj dalej

- Zliczaliśmy te wyniki kilka razy, bo wydawało nam się to niemożliwe. [...] To jest taki rok, kiedy większość osób, jeżeli może, to oszczędza. Tymczasem łączna wartość pomocy w 20. edycji Szlachetnej Paczki to ponad 51 mln zł. Tak, to dużo więcej niż w zeszłym roku, to niesamowite - tłumaczyła w trakcie konferencji prasowej Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia Wiosna, organizatora Szlachetnej Paczki.

Wielkoduszni darczyńcy i wolontariusze

W tym roku w akcji “Szlachetnej Paczki” wzięło udział ponad 330 tysięcy darczyńców. Niestety z powodu panującej w kraju pandemii koronawirusa, tegoroczna edycja musiała poradzić sobie ze spadkiem zaangażowania w pomoc ze strony instytucji.

Z powodu epidemii wiele szkół, firm czy urzędów musiało zrezygnować z udziału. Co ciekawe mimo spadku zaangażowania ze strony firm, to właśnie osoby prywatne popędzili na pomoc potrzebującym. W tym roku na potrzeby jednej rodziny odpowiedziały 24 osoby. To z pewnością pokazuje jak wielu ludzi dobrej woli, pragnie obdarować innych na święta.

Według ustaleń organizatorów “Szlachetnej Paczki” pandemia nie powstrzymała darczyńców od organizowania hojnych zbiórek datków. W tym roku wartość pojedynczej paczki wzrosła o prawie 500 zł.

W ten sposób w stosunku do roku poprzedniego wartość “Szlachetnej paczki” wyniosła 3 640 zł. Jak podają organizatorzy akcji to najwyższa średnia wartość pomocy, jaka została przekazana jednej rodzinie w przeciągu 20-letniego istnienia programu.

"Szlachetna Paczka" łączy ludzi

- Mam jeszcze 2 tysiące zł, komu mogę pomóc? Może kupiłbym laptopa jakiemuś dziecku, by mogło się uczyć zdalnie? - to pytanie, jakie usłyszała liderka Marysia od jednego z darczyńców.

Co ciekawe podopieczni “Szlachetnej Paczki” w tym roku nie zwrócili tylko uwagi na niezwykle dużą pomoc materialną. Mimo że darczyńcy byli niezwykle hojni, chodziło o coś zupełnie innego. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy potrzebujący otrzymali przede wszystkim wsparcie mentalne i możliwość spotkania się z empatycznymi członkami “Szlachetnej Paczki”.

Jednym z przykładów osób, które bardziej cieszyły się ze spotkania niżeli prezentów, była pani Ela. Kobieta na co dzień potrzebuje wszystkiego, mimo to największą radość sprawiło jej spotkanie z wolontariuszami i wzruszająca kartka od darczyńców. Najlepszym elementem przekazania datków była także laurka od dzieci hojnych sponsorów.

Z naszej strony chcielibyśmy serdecznie pogratulować wszystkim zaangażowanym w tegoroczną i minioną “Szlachetną Paczkę”. Jak widać mimo negatywnych nastrojów w kraju, wielu ludzi jest w stanie pozytywnie i z otwartym sercem myśleć o krzywdzie i polepszeniu życia innych.

Masz pozytywnego newsa, zdjęcie lub wideo? Napisz do nas na redakcja@swiatradosci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Świat Radości:

Źródła: rmf24.pl / materiały prasowe "Szlachetnej Paczki"

Następny artykuł