W Tatrach pojawił się pociąg na niebie. Niesamowite zjawisko zachwyciło internautów
fot. pixabay.com - JerzyGorecki - zdjęcie podglądowe
Autor Olga Szmańda - 5 Stycznia 2021

W Tatrach pojawił się "pociąg na niebie". Turyści uchwycili na zdjęciach niesamowite zjawisko

Tatry są ukochanymi górami Polaków. Niejednokrotnie zachwycaliśmy się widokiem, który oferuje nam nasza rodzima przyroda. Pośród licznych zjawisk, które ukazują się w Tatrach, naszą uwagę zwróciło to, które przypomina pędzący pociąg. Na profilu na Facebooku “Tatromaniak” umieszczono zdjęcia rzadkiego zjawiska.

Tatry są najwyższym pasmem łańcucha Karpat, równocześnie są najwyższym miejscem pomiędzy Alpami a Uralem i Kaukazem. Należą do Łańcucha Tatrzańskiego znajdującego się w Centralnych Karpatach Zachodnich.

Niezwykła wysokość części Tatr o tzw. glacjalnych charakterze jest niespotykana w skali Polski i zalicza się ją do najwyższych kategorii pod względem atrakcyjności. Góry objęte są ochroną w obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego i słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego. Miejsca, które otaczają Tatry to: Podhale, Spisz, Liptów i Orawa.

Tatry - góry, które kochają Polacy

Tatry niejednokrotnie zachwycały turystów swoim majestatem i niezwykle pięknym widokom, jakie mogą zobaczyć tam zwiedzający. Polacy uwielbiają odwiedzać górskie miejsca zarówno latem, jak i zimą. Tatry są zdecydowanie kierunkiem, który przyciąga pasjonatów wędrówek, jak i sportów. Majestatyczny wygląd i sprzyjające warunki pozwalają na odwiedzanie Tatr niezależnie od pory roku.

Co roku można spotkać w Tatrach tysiące turystów, którzy zachwycają się bajkowymi widokami polskich gór. Co ciekawe, ci którzy obecnie przebywają w górach, mogli zauważyć na niebie nietypowe zjawisko. Zdjęcia natury unoszącej się nad Tatrami zostały opublikowane na profilu na Facebooku “Tatromaniak”. Fotografie w szybkim tempie skradły serca internautów.

Muzyk Joszko Broda doczekał się z żoną 11 dzieci. Wielodzietność daje mu coś niezwykłegoMuzyk Joszko Broda doczekał się z żoną 11 dzieci. Wielodzietność daje mu coś niezwykłegoCzytaj dalej

Nietypowe zjawisko można było zauważyć z Zakopanego oraz szczytu Kasprowego Wierchu. Turyści mogli dostrzec tam “pociąg na niebie”. Zdjęcia rzeczonego fenomenu, szybko obiegły media społecznościowe. Internauci są zachwyceni tym, co zobaczyli nad rodzimymi górami.

Tatry i ich natura

Pędzący pociąg na tatrzańskim niebie

Na profilu na Facebooku “Tatromaniaka” regularnie umieszczane są zdjęcia z górskich wędrówek czy turystycznych przechadzek. Wczoraj zostało umieszczone tam zdjęcie, które przedstawia niesamowite zjawisko. Sympatycy polskich gór mogą zauważyć, że nad Tatrami unosi się “pędzący po niebie pociąg”.

- To niezwykłe zjawisko to tzw. niestabilność Kelvina-Helmholtza, polegająca na tworzeniu się struktur w kształcie załamujących się fal, głównie na górnej powierzchni chmury - podaje profil "Tatromaniak" na Facebooku.

Niestabilność Kelvina-Helmholtza to zjawisko fizyczne, które zachodzi w przyrodzie przy jednorodnym płynie na granicy płynów, następuje ścięcie. Zdarzenie to otrzymało swoją nazwę dzięki naukowcom, którzy je odkryli. Co ciekawe, niestabilność najczęściej można obserwować na wodzie, gdzie w wyniku wiatru powstają fale. Zauważyć można je również na niebie, w koronie słonecznej czy w głębi oceanów.

Internauci, którzy widzieli już zdjęcie niestabilności Kelvina-Helmholtza, czyli "pociągu na niebie" są zachwyceni tym, co udało się uchwycić na fotografiach. Setki internautów od razu zaczęły komentować i udostępniać post. Zdjęcia na profilu na Facebooku "Tatromaniak" zrobiły furorę, a wielu obserwatorów nie dowierzało w to, co widzą.

Tatry i ich natura

Masz pozytywnego newsa, zdjęcie lub wideo? Napisz do nas na redakcja@swiatradosci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Świat Radości:

Źródło: radiozet.pl

Następny artykuł