Bydgoszcz ponownie wyszła z inicjatywą dotyczącą sprzątania pobliskiej zielenii
fot. Tomasz Czachorowski - expressbydgoski.pl
Autor Olga Szmańda - 5 Października 2020

Bydgoszczanie stawiają na ekologię. Właśnie posprzątali śmieci w okolicznych lasach

Bydgoszcz ponownie postawiła na ekologię i sprzątanie otaczającej miasto natury. W mieście w woj. kujawsko-pomorskim ponownie doszło do kolejnej odsłony cyklu “Sprzątanie z ciekawym człowiekiem”. Przedsięwzięcie ma na celu wspólne sprzątanie okolicznych terenów zielonych z wybraną interesującą i ważną dla miasta osobą. Tym razem uczestnicy mogli zbierać śmieci w lesie i w okolicach Jeziora Jezuickiego w Pieckach, w towarzystwie prof. dr hab. Marka Adamskiego i dr hab. inż. Małgorzaty Gotowskiej.

Bydgoszcz ponownie wspięła się na wyżyny dbania o ekologię i postawiła na zbieranie śmieci. Regularna akcja z cyklu “Sprzątanie z ciekawym człowiekiem” ponownie wystartowała w mieście w woj. kujawsko-pomorskim. Tym razem do spotkania i sprzątania przyłączyli się dr hab. Marek Adamski, rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy i dr hab. inż. Małgorzata Gotowska, prof. uczelni, prorektor ds. kształcenia i spraw studenckich UTP. Zdaniem prof. dr hab. Marka Adamskiego uczelnia z Bydgoszczy chętnie przyłączyła się do akcji i działania w słusznej sprawie. Profesor mówił również o niebywale istotnym aspekcie edukacyjnym takich przedsięwzięć. Zapytany przez portal expressbydgoski.pl prof. dr hab. Marek Adamski opowiedział o swoich wrażeniach związanych z akcją “Sprzątanie z ciekawym człowiekiem”.

Pan młody wybiegł z własnego wesela. Gdy goście poznali powód ucieczki, osłupieli ze zdumieniaPan młody wybiegł z własnego wesela. Gdy goście poznali powód ucieczki, osłupieli ze zdumieniaCzytaj dalej

- Takie akcje są bardzo potrzebne. [...] Nie tylko poszerzają świadomość w kwestii ochrony środowiska i poziomu, ale ponadto integrują społeczności lokalne, które zaczynają dostrzegać problemy w ich otoczeniu, uczą się jak na nie reagować, a w rezultacie często prowadzą do wytworzenia mechanizmów nie tylko kontroli otoczenia, ale przede wszystkim generujących społeczną odpowiedzialność i wrażliwość. Niewątpliwie obecność osób znanych, rozpoznawalnych w przestrzeni publicznej sprzyja propagowaniu tych pozytywnych wartości - mówi prof. dr hab. Marek Adamski.

Bydgoszcz dba o środowisko

Minione wspólne sprzątanie miało miejsce w okolicach lasu i plaży przy Jeziorze Jezuickim w Pieckach. Po zakończeniu całego przedsięwzięcia wszyscy uczestnicy wspólnie zasiedli przy ognisku. Na koniec otrzymali również od organizatorów ekologiczne upominki. Inicjatywa “Sprzątanie z ciekawym człowiekiem” rozpoczęła się w lipcu 2020 roku. Osoby odpowiedzialne za to wydarzenie zaprosili wszystkich chętnych do cyklicznych spotkań z wyjątkowymi gośćmi. Takie połączenie możliwości rozmowy z nietuzinkowym ekspertem w danej dziedzinie i pomoc naturze jest niebywałym pomysłem miasta.

Dzisiaj grzeje:
1. Na Mazurach odkrył skarb sprzed wieków. Nawet się nie spodziewał, że przedmiot może być wyjątkowo cenny
2. Myślał, że pies pogoni bezdomnego kota. Gdy poznał prawdziwy powód ich spotkania, oniemiał z wrażenia
3. 65-latka poślubiła 24-latka. Nie do wiary, co wydarzyło się rok wcześniej

“Osoby zainteresowane udziałem w "Sprzątaniu z ciekawym człowiekiem" proszone są o kontakt przez Facebooka z Fundacją Zielone Jutro, Stowarzyszeniem Górzyskowo lub Ekopatrolem (Ekopatrol - Gmina Białe Błota) lub mailowo: fundacjazielonejutro@gmail.com. Przypominamy, w pierwszej połowie września Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy zapowiedział, że w ciągu najbliższego miesiąca ogłoszony zostanie program małych grantów przeznaczonych dla mieszkańców, którzy – składając wniosek – będą mogli otrzymać środki finansowe na koszty związane z organizacją ekologicznych inicjatyw” - poinformował na swojej stronie expressbydgoski.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pies niechcący uderzył dziecko, wszystko się nagrało. Niesamowite, co zrobił chwilę później
  2. Widzisz na zdjęciu coś więcej niż psa? Tylko 1% ludzi potrafi rozwiązać zagadkę z XIX wieku
  3. Mając 18 lat przez 8 miesięcy jadła po trzy jabłka dziennie. W końcu pokonała chorobę, teraz wygląda zniewalająco
  4. Chłopiec płakał bo nie dostał słodyczy. Reakcja psa zaskoczyła wszystkich
  5. Od dzieciństwa mówili jej, że jest brzydka. Teraz codziennie publikuje nowe selfie na Instagramie
  6. ING Bank Śląski wprowadza innowacyjne zmiany. Chodzi o płatności kartą

Źródło: expressbydgoski.pl

Następny artykuł