"Kobieta na krańcu świata" ponownie pokazuje
fot. East News - Piotr Molecki
Autor Olga Szmańda - 16 Listopada 2020

Najmłodsza bohaterka programu "Kobieta na krańcu świata". Martyna Wojciechowska zdradza historię niezwykłej dziewczynki

“Kobieta na krańcu świata” ponownie zadziwia i wzrusza swoich widzów. Tym razem Martyna Wojciechowska pokazała w najnowszym odcinku najmłodszą uczestniczkę i bohaterkę swojego programu. Dziennikarka przedstawiła historię uczennicy mieszkającej z Bangladeszu. Tym razem Martyna Wojciechowska zwróciła uwagę na problem edukacji młodych kobiet na świecie.

“Kobieta na krańcu świata” co niedzielę gości na antenie stacji TVN. W swoim programie prowadząca zabiera widzów w podróże dookoła świata, podczas których zapoznaje zebranych przed telewizorami z niezwykłymi historiami kobiet. Tym razem Martyna Wojciechowska postanowiła pokazać swoim widzom najmłodszą uczestniczkę w historii programu. W czwartym odcinku dwunastego już sezony “Kobiety na krańcu świata” dziennikarka przedstawiła dziewczynkę mieszkającą w Bangladeszu.

Przeżyła śmierć kliniczną i mówi, że widziała Boga. Opowiada o szczegółach zza światówPrzeżyła śmierć kliniczną i mówi, że widziała Boga. Opowiada o szczegółach zza światówCzytaj dalej

Wojciechowska w trakcie programu zwróciła również uwagę widzów na niezwykle trudny problem jakim jest brak dostępu do edukacji w kraju, w którym była. Niestety w Bangladeszu aż 20 proc. społeczeństwa żyje w skrajnym ubóstwie. Mieszkańcy nie mają dostępu do podstawowych instytucji, takich jak choćby szkoły.

Martyna Wojciechowska jak zwykle w programie “Kobieta na krańcu świata” zwróciła uwagę na istotny bardzo istotny problem. Tym razem przedstawiła sytuację związaną z brakiem dostępu do edukacji w Bangladeszu, jednym z najbiedniejszych krajów świata. PKB tego azjatyckiego państwa jest o połowę niższe niż Polski.

PKB

Porównanie PKB Polski i Bangladeszu. Grafika pochodzi ze statystyk Google'a

"Kobieta na krańcu świata" - brak edukacji w Bangladeszu

- Są na świecie miejsca tak trudno dostępne, tak słabo skomunikowane i tak narażone na monsuny i kataklizmy, że dzieci po prostu nie chodzą do szkoły, bo nie mają jak - mówiła Martyna Wojciechowska.

Bangladesz jest jednym z najbiedniejszych miejsc na świecie. Na powierzchni kraju, który jest dwa razy mniejszy niż Polska mieszka 170 mln. ludzi. W tym regionie mieszkańcy, poza problemami ekonomicznymi, muszą liczyć się również z trwającą prawie 5 miesięcy porą deszczową, która prowadzi do licznych zalań wiosek i miast. Powoduje to, że placówki szkolne są regularnie zniszczone, a brak pieniędzy nie pozwala na ich odbudowanie.

Wojciechowska razem z ekipą swojego programu odwiedziła jedną ze szkół w Bangladeszu. Niestety kraj, do którego udała się Martyna Wojciechowska, posiada bardzo słabo zorganizowany system oświatowy. Dodatkowo jest to miejsce, które przoduje w liczbie dzieci bez dostępu do systemu szkolnictwa w światowych statystykach. Wojciechowska w rozmowie w Dzień Dobry TVN wspomniała również, że miejsce, w którym spotkała dziewczynkę było "prawdziwym krańcem świata pod każdym względem".

- Przyjechaliśmy do wioski, która była położona bardzo daleko od Polski. Była prawdziwym krańcem świata, bo mieliśmy najpierw długie drogi samolotem, potem jeszcze samochodem, potem łodzią, no wiele, wiele godzin - tłumaczy Martyna Wojciechowska.

Anita i Adrian ze Anita i Adrian ze "Ślub od pierwszego wejrzenia" podzielili się ważną informacją. Fani wspierają parę w ich decyzjiCzytaj dalej

Najmłodsza bohaterka programu, którą pokazała Martyna Wojciechowska

Martyna Wojciechowska jadąc na wyprawę do Bangladeszu, nie spodziewała się, że w trakcie trwania planu zdjęciowego całkowicie zmieni zamysł produkcji “Kobiety na krańcu świata”. Podczas kręcenia jednego z odcinków Martyna Wojciechowska postanowiła razem z reżyserką porozmawiać z 10-letnią Rabiją. Tym samym dziewczynka stała się najmłodszą bohaterką programu.

- Przyjeżdżamy do tej wioski i, prawdę mówiąc, byłam przekonana, że będziemy się skupiać na nauczycielkach, które uczą w tej szkole, tymczasem weszłam do tej klasy i zobaczyłam ją. Zobaczyłam Rabiję i to był błysk, to było po prostu to coś - tłumaczy w Dzień Dobry TVN Martyna Wojciechowska.

Mała 10-letnia mieszkanka Bangladeszu zachwyciła Martynę Wojciechowską swoim zachowaniem. Młoda uczennica przykuła uwagę dziennikarki swoim zaangażowaniem w naukę i chęcią dalszej edukacji. To właśnie sprawiło, że Wojciechowska postanowiła całkowicie skupić się na jej historii.

- Ona była bardzo skupiona od razu na tej lekcji. [...] Widać było, że edukacja jest jej największym życiowym marzeniem i to po prostu mnie w niej ujęło. Szczególnie, że jednak my w świecie zachodu często borykamy się z tym, że dzieci nie chcą chodzić do szkoły - dodaje podróżniczka.

Wojciechowska jak zawsze w swoich zapowiedziach kolejnego odcinka “Kobiety na krańcu świata” zwróciła uwagę i podkreśliła, jak trudnym problemem jest fakt, że współczesne małe dziewczynki nie mają dostępu do edukacji. Tym samym jak w przypadku mieszkanek Bangladeszu będą zmuszone do życia w domu z mężem, a nie realizowania siebie. Mała 10-latka stała się przykładem dziewczynki, która chce zmienić swoje życie, dlatego stara się edukować w każdej możliwej chwili.

Stworzył najsłynniejszy fotel w historii PRL. Poznajcie historię niezwykłego Józefa ChierowskiegoStworzył najsłynniejszy fotel w historii PRL. Poznajcie historię niezwykłego Józefa ChierowskiegoCzytaj dalej

Dzisiaj grzeje:
1. W niecałe trzy lata do ich dwójki dołączyło dziewięcioro dzieci. Trudno o większy zbieg okoliczności
2. Chcą wprowadzić barbarzyński zakaz w Chinach. Chodzi o spacery z psami, tak źle jeszcze nie było
3. Biedronka i inne sklepy wprowadzają nowe udogodnienia dla klientów. Polacy mogą liczyć na większy komfort zakupów

- Trzeba zdać sobie sprawę, że jest mnóstwo dzieci na świecie, które do szkoły nie mogą chodzić. Nie jest coś oczywistego, to jest przywilej. (...) Żadne z tych dzieci, które widzieliście na materiale, bez tej pływającej szkoły, nie mogłoby uczęszczać na zajęcia, a przecież wiemy, że nie ma nic ważniejszego niż edukacja dzisiaj. Że edukacja to możliwość wyboru, wybór to wolność dla tych dzieci. A wciąż - jeśli jesteśmy przy temacie kobiecym - pół miliarda kobiet na świecie nie może i nie potrafi czytać i pisać, bo nie dostały tej edukacji - komentuje Martyna Wojciechowska. Martyna WojciechowskaMartyna Wojciechowska

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Owczarek niemiecki myślał, że nikt go nie widzi, ale nagranie go zdradziło. Kamera pokazała prawdę o psie
  2. Zacznie się już dziś o 18. Tłumy wyjdą na ulice, aby zaprotestować, o co chodzi?
  3. Najnowsze odkrycie pokazuje, że już w prehistorii istniała równość płci. Naukowcy mają konkretne dowody
  4. Urodziła się bez nóg, a dziś dokonuje niemożliwego. Przedstawiamy kobietę, której historia jest gotowym scenariuszem filmowym
  5. Medyków zatrzymała awaria karetki. Wtedy do akcji ratunkowej wkroczył postronny mężczyzna
  6. Dinozaury mogły jednak wcale nie wyginąć, gdyby nie asteroida. Wyjątkowe odkrycie archeologów
  7. Przyjaciel Świerzyńskiego przerwał ciszę. Ujawnił całą prawdę, którą wszyscy mieli przemilczeć

Źródło: dziendobry.tvn.pl

Następny artykuł