Ptaki zwane jerzykami wylatują z gniazd
fot. facebook.com/PtakiWPolsce
Autor Kamila Krótka - 2 Lipca 2020

Młode jerzyki opuszczają gniazda. Pomagajmy tym, które spadają, bo to ich pierwszy raz

Ptaki, które żyją głównie w powietrzu, czasem potrzebują naszej pomocy. Gdy młode jerzyki uczą się latać, mogą być za słabe, aby samodzielnie podnieść się z ziemi po upadku. Wtedy należy im pomóc.

Jerzyki to ptaki, które można spotkać w każdym rejonie Polski. Wszędzie można więc oglądać ich niesamowite akrobacje, które wykonują w powietrzu z prędkością ponad 100 km/h. To jednak nie tylko piękne, lecz także pożyteczne ptaki. Jak podaje Dyrekcja Ochrony Środowiska, każdy jerzyk w ciągu dnia potrafi upolować do 20 tysięcy muszek czy komarów.

Rzucili pracę w korporacji, żeby podróżować po świecie. Co robią, od kiedy wybuchła epidemia?Rzucili pracę w korporacji, żeby podróżować po świecie. Co robią, od kiedy wybuchła epidemia?Czytaj dalej

Ptaki uczą się latać

Spędzanie zdecydowanej większości życia w powietrzu sprawiło, że nogi młodych jerzyków znacznie różnią się od kończyn innych ptaków. Ich cztery palce skierowane są do przodu, co uniemożliwia im poruszanie się po płaskich powierzchniach. W zamian za to doskonale radzą sobie z chwytaniem pionowych elementów.

Jerzyki właśnie zaczynają wylatywać z gniazd, aby rozpocząć dorosłe życie. Czasami jednak młode nie są tak sprawne, jak starsze osobniki i zdarza im się spaść na ziemię. Dlatego tak ważne jest, aby pomagać tym małym ptakom w przeżyciu. Jeśli więc zobaczymy młodego jerzyka leżącego na ziemi - pomóżmy mu. W innym razie prawdopodobnie spotka go śmierć.

Pomoc młodym jerzykom

Jeśli młody jerzyk nie poradzi sobie ze wzlotem w powietrze, po prostu spadnie i jest duża szansa, że sam nie poderwie się ponownie do lotu. Widząc leżącego jerzyka, należy wciąż go na rękę i wyprostować ją. Dzięki temu nie wystraszymy młodego ptaka swoją obecnością. Musimy trzymać go stabilnie na otwartej dłoni tak, aby dziób był skierowany do czubków palców. Jerzyk powinien wzbić się wówczas do lotu.

Dzisiaj grzeje: 1. Wygrali wozy strażackie za wysoką frekwencję wyborczą. Jest lista gmin
2. Oblał jej twarz kwasem, myśleli, że oszpecił ją na zawsze. Jak wygląda 4 lata po ataku?

W żadnym razie nie można zostawić jerzyka na ziemi, ani też podrzucać go. Ptak może spaść na ziemię i doznać kolejnych obrażeń. Czasami zdarza się, że jerzyk potrzebuje pomocy weterynarza. Pamiętajmy, aby w odpowiedni sposób zająć się tymi bezbronnymi ptakami.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kultowe sprzęty i symbole PRL, za którymi tęsknimy. Jak wiele pamiętacie?
  2. Koniec kwarantanny. Ale nie dla wszystkich
  3. 9-latek pomylił trasę, przypadkiem wziął udział w wyścigu na 10 kilometrów i go wygrał
  4. Urodziła dziecko w korku na Wisłostradzie. Pomogła jej policja
  5. Basia Kurdej-Szatan pokazała nowego członka rodziny. Razem z mężem są bardzo szczęśliwi
  6. Są tylko dwa takie miejsca na świecie. Jedno z nich w Polsce. Niesamowite

źródło: dobrewiadomosci.net.pl / facebook.com/PtakiWPolsce

Następny artykuł