Strajk kobiet dotyczący wyroku TK nie przeszedł bez echa na arenie międzynarodowej
fot. East News - Piotr Molecki
Autor Olga Szmańda - 26 Października 2020

Szwedki są sercem z Polkami. Okazały niesłychaną pomoc w sprawie wyroku TK

Strajk kobiet w sprawie decyzji i wyroku Trybunału Konstytucyjnego poruszył całym światem. Polki są obecnie w mediach we wszystkich największych krajach Europy oraz za oceanem. Kobiety z całego świata łączą się w bólu z polskimi matkami i ich rodzinami. Naprzeciw wyrokowi TK i temu, co dzieje się w RP, wyszła Szwecja. Szwedki opowiedziały się za dostępem do aborcji dla polskich kobiet.

Strajk kobiet w Polsce nie przeszedł bez echa na arenie międzynarodowej. Kobiety w RP stanęły w miniony czwartek na ulicach wszystkich miast w kraju i protestują przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego.

Przerwali wesele, aby poprzeć protestujących. Rewelacyjna postawa nowożeńców przejdzie do historiiPrzerwali wesele, aby poprzeć protestujących. Rewelacyjna postawa nowożeńców przejdzie do historiiCzytaj dalej

Solidarnie z polskimi kobietami są także inne te, które mieszkają poza granicami państwa. Cały świat zwrócił teraz swoją uwagę na sytuację w kraju, która mówi o zakazie aborcji w przypadku ciężkiej lub nieuleczalnej choroby płodu. Do sytuacji odniosły się także szwedzkie kobiety. Okazały Polkom niebywałe wsparcie.

"W latach 60. Szwedki na aborcję wyjeżdżały do Polski. Teraz, kilkadziesiąt lat później, nadeszła nasza kolej, aby poważnie pomóc Polkom i innym osobom z macicą odzyskać władzę nad własnym ciałem” - skomentowała szwedzka aktorka i osobowość telewizyjna Cissi Wallin.

Strajk kobiet w Polsce poruszył Szwecją

Szweckie media podają, że w kraju ruszyła petycja, która ma na celu zorganizowanie darmowych zabiegów przerywania ciąży dla polskich kobiet. Dzięki temu obywatelki RP mogłyby skorzystać z dostępu do opieki medycznej zapewniającej godne i właściwe przerwanie ciąży w przypadku wady płodu.

"W ostatnich tygodniach mogliśmy śledzić przerażający rozwój sytuacji w Polsce, gdy władza po raz kolejny próbowała odebrać prawo do aborcji. W Polsce jest ono już poważnie ograniczone – kobiety i inne osoby z macicą mogą obecnie dokonać aborcji tylko wtedy, gdy kobieta urodziła dziecko w wyniku gwałtu lub kazirodztwa, jeśli ciąża zagraża życiu i zdrowiu kobiety lub gdy płód jest poważnie uszkodzony" - wyjaśnia swoim czytelnikom Cissi Wallin na łamach "Expressen", jednego z dwóch najważniejszych magazynów w Szwecji.

Szwedzka gwiazda zwraca również uwagę na problem administracyjny w Polsce. Mówi także o braku dostępu do darmowych pigułek dzień po. Niestety leki te w Polsce dostępne są na receptę i -jak podaje Cissi Wallin - trudne do zdobycia i bardzo drogie. Kobieta zwróciła więc uwagę nie tylko na sam wyrok TK, ale także brak godnego dostępu do obowiązujących w innych krajach środków antykoncepcyjnych.

Krzysztof Krawczyk nie może narzekać na emeryturę. Wyznał, że swoją sytuację zawdzięcza mamie i żonieKrzysztof Krawczyk nie może narzekać na emeryturę. Wyznał, że swoją sytuację zawdzięcza mamie i żonieCzytaj dalej

Szwedki chcą pomóc Polkom

Szwedzka gwiazda zwróciła także uwagę na siłę polskich kobiet oraz ich moc w trakcie strajku. Kobieta wyraziła słowa szacunku i współczucia do tego co obecnie dzieje się na terenie RP. Jak widać siła strajkujących pod hasłem “Piekło kobiet” nie przeszła bez echa.

"Nasze siostry po drugiej stronie Bałtyku zasługują na taką samą wolność i kontrolę nad swoim życiem i łonami, jak my" - pisze Cissi.

Tym samym gwiazda poprosiła swoich fanów i czytelników o złożenie podpisu pod specjalną petycją, która ma ułatwić polskim kobietom dokonywanie świadomej aborcji w Szwecji.

"Nie możemy po prostu stać i patrzeć, kiedy jeden z krajów UE rażąco narusza prawa człowieka. Żądamy, aby polski rząd wprowadził bezpłatną aborcję i zniósł wymóg przepisywania tabletek dzień po, tak jak to ma miejsce w Szwecji" - przypomina Wallin.

Pomysłodawczynie akcji apelują do szwedzkiej minister spraw zagranicznych Ann Linde i minister ds. Równości płci Åsy Lindhagen. Chcą tym samym, by kobiety w otwarty sposób opowiedziały się o polskim prawie aborcyjnym i ograniczeniach związanych z dostępem do antykoncepcji.

Dzisiaj grzeje:
1. "Twoja Twarz Brzmi Znajomo": łzy, zachwyt i jak zwykle apetyt na więcej. Kto w ostatnim odcinku skradł serca jurorów?
2. Rottweiler śmiertelnie pogryzł noworodka, chciał go zakopać. Koszmar rodziny
3. Po tym jak ZUS wdroży nowe zmiany będzie mógł samodzielnie uzyskiwać dane z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia (systemu EWP), w którym to zapisane są wszystkie informacje o osobach, które zostały objęte kwarantanną i izolacją domową.

"Jako kraj UE i jego zdecydowany rząd feministyczny mamy obowiązek działać przeciwko innemu krajowi UE, który tak poważnie narusza prawo swoich obywateli do kontrolowania własnego ciała i reprodukcji [...] Chcemy też, aby nasi szwedzcy politycy bardziej angażowali się w możliwość bezpłatnego przyjazdu Polaków z macicą do Szwecji w celu dokonania aborcji. Każdego roku w Polsce przeprowadza się około 80 tys. nielegalnych aborcji i część kobiet w ich wyniku traci życie. W latach 60. Polacy stanęli w naszej obronie, odwdzięczmy się" - dodaje szwedzka gwiazda.

Czynsz nawet za złotówkę. Miasto znalazło sposób na wsparcie tysięcy Polaków w obliczu pandemiiCzynsz nawet za złotówkę. Miasto znalazło sposób na wsparcie tysięcy Polaków w obliczu pandemiiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pies przeszedł operację oczu i w końcu zobaczył swoją rodzinę. Wideo z jego reakcją jest hitem
  2. Mamy komentarz Agaty Dudy ws. Strajku Kobiet. Padły wiele znaczące słowa
  3. “Niebieski księżyc” pierwszy raz od 70 lat. Datę niezwykłego zjawiska lepiej od razu zapisz w kalendarzu
  4. Jest w śpiączce od 15 lat. Kamera właśnie zarejestrowała długo wyczekiwany znak życia
  5. Chihuahua chodzący na dwóch łapach miał zostać uśpiony. Kiedy weterynarz go zbadał, odkrył wstrząsającą prawdę
  6. Na oczach dziecka kopnął szczeniaka. Wstrząsające nagranie z Polski trafiło do sieci
  7. Grochola przerywa milczenie. Wyznała, co jej oprawca zrobił kotu. Nie mieści się w głowie

Źródło: kobieta.wp.pl

Następny artykuł