Wyrok w sprawie aborcji zarządzony przez Trybunał Konstytucyjny
fot. East News - Piotr Molecki
Autor Olga Szmańda - 26 Października 2020

Jest przełom w rządzie dotyczący wyroku TK. Gowin "Kobiety nie mogą być zmuszane do heroizmu"

Czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego poruszył całą Polskę. W ciągu zaledwie kilku dni kobiety i wspierający je mężczyźni wychodzą każdego dnia na ulicę, aby opowiedzieć się za sprzeciwem TK. Swój głos w sprawie zabrał również w poniedziałek lider Porozumienia Jarosław Gowin.

Wyrok, o którym poinformował w miniony czwartek TK, orzeka, że przepis ustawy z 1993 roku dotyczący zezwolenia na aborcję w przypadku nieodwracalnego i ciężkiego uszkodzenia płodu lub nieuleczalnej choroby jest niezgodny z konstytucją.

Przerwali wesele, aby poprzeć protestujących. Rewelacyjna postawa nowożeńców przejdzie do historiiPrzerwali wesele, aby poprzeć protestujących. Rewelacyjna postawa nowożeńców przejdzie do historiiCzytaj dalej

Tym samym Trybunał Konstytucyjny odwołał rzeczony przepis. Cała Polska po ogłoszeniu wyroku stanęła w płomieniach niezgody na to, co ustanowili sędziowie TK. Tym samym przez cały weekend w każdym mieście kraju odbywały się liczne protesty i manifestacje wyrażające niepokój i uderzanie w decyzyjność kobiet i ich partnerów w rozwój rodziny. W nadchodzących dniach manifestacje organizacji Ogólnopolskiego Protestu Kobiet zamierzają dalej wyrażać swoje oburzenie dotyczące wyroku TK. W sprawie zabrał również w poniedziałkowy poranek głos lider Porozumienia Jarosław Gowin.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Jarosław Gowin zabiera głos

W minioną niedzielę Porozumienie podało do ogólnej informacji, że wyrok TK stawia przed politykami obowiązek znowelizowania Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Dodatkowo Porozumienie odniosło się do tego, że rząd powinien uwzględnić w tym wszystkim dramat rodziców w szczególności kobiet, których dzieci dotknięte są ciężkimi i nieuleczalnymi wadami.

- Z jednej strony uważamy, że należy chronić życie dzieci dotkniętych zespołem Downa, z drugiej strony nie akceptujemy i uważamy, że nie wolno dopuścić do sytuacji, że kobiety będą traktowane z okrucieństwem albo zmuszane prawnie do heroizmu. A tak byłoby, gdyby np. matka była zmuszana do tego, aby urodzić dziecko, które albo w trakcie porodu albo zarazem potem na pewno umrze - wyjaśnił Jarosław Gowin w poniedziałek na antenie programu "Rzecz o polityce".

Szwedki są sercem z Polkami. Okazały niesłychaną pomoc w sprawie wyroku TKSzwedki są sercem z Polkami. Okazały niesłychaną pomoc w sprawie wyroku TKCzytaj dalej

Co ciekawe, lider Porozumienia w trakcie programu odniósł się do faktu, że już wcześniej był zwolennikiem „kompromisu aborcyjnego, który został przez TK uchylony”. Polityk opowiadał na łamach „Rzecz o polityce” o tym jak jego zdaniem mógł zostać rozwiązany ten problem oraz o tym co uważa na temat ustawy z 1993 roku.

Dzisiaj grzeje:
1. "Twoja Twarz Brzmi Znajomo": łzy, zachwyt i jak zwykle apetyt na więcej. Kto w ostatnim odcinku skradł serca jurorów?
2. Maleńki husky nauczył się mówić ludzkim głosem. Kiedy otworzył pyszczek, właścicieli zamurowało, jest nagranie
3. Po tym jak ZUS wdroży nowe zmiany będzie mógł samodzielnie uzyskiwać dane z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia (systemu EWP), w którym to zapisane są wszystkie informacje o osobach, które zostały objęte kwarantanną i izolacją domową.

- Uważałem, że ten kompromis jest wielką wartością, ponieważ żyjemy w demokratycznym, pluralistycznym społeczeństwie i prawo musi odzwierciedlać ten pluralizm stanowisk - tłumaczył Jarosław Gowin.

Akwarium Polaka trafiło do Księgi Rekordów Guinnessa. Nie zgadniecie, co jest w nim niezwykłegoAkwarium Polaka trafiło do Księgi Rekordów Guinnessa. Nie zgadniecie, co jest w nim niezwykłegoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Szczeniak był w okropnym stanie. Nie mógł uwierzyć, kto przyszedł go adoptować
  2. Pies rzucił się na małego chłopca. Niebywałe, co wydarzyło się sekundę później
  3. “Niebieski księżyc” pierwszy raz od 70 lat. Datę niezwykłego zjawiska lepiej od razu zapisz w kalendarzu
  4. Jest w śpiączce od 15 lat. Kamera właśnie zarejestrowała długo wyczekiwany znak życia
  5. Chihuahua chodzący na dwóch łapach miał zostać uśpiony. Kiedy weterynarz go zbadał, odkrył wstrząsającą prawdę
  6. Wcisnęli go do klatki i wywieźli z dala od domu. Przerażony pies myślał, że jego los jest już przesądzony, raptem ciężarówka zahamowała
  7. Jak kot zareaguje na Twoją śmierć? Właścicielka mruczka postanowiła sprawdzić, reakcja pupila zwala z nóg

Źródło: pap.pl / gazetaprawna.pl

Następny artykuł