Moneta upamiętniająca podobiznę Willego Brandta
fot. pixabay.com - kdzwonek
Autor Olga Szmańda - 8 Listopada 2020

Niemcy wybili monetę na cześć Polaków. Symbolizuje ważne wydarzenie w historii naszego kraju

Moneta upamiętniająca wizytę Willego Brandta w Warszawie zostanie wybita na życzenie niemieckiego rząd. Decyzja podjęta o wybiciu rzeczonej monety związana jest ze stworzeniem nowego nominału 2 euro, który zatytułowany będzie “50 rocznica uklęknięcia w Warszawie”. 8 października 2020 roku miało miejsce wyemitowanie po raz pierwszy 2 euro z nowym wizerunkiem. Związane jest to z historią uklęknięcia Willego Brandta przed pomnikiem bohaterów powstania w getcie warszawskim. Niezwykły hołd Niemców przypomina o wielkim poświęceniu w czasach II Wojny Światowej.

Moneta z podobizną Willego Brandta jest niezwykłym uhonorowaniem wizerunku mężczyzny, który udał się do Warszawy, by pokłonić się ofiarom wojny przed pomnikiem bohaterów powstania w getcie warszawskim.

Wpadł do basenu i zaczął się topić. Reakcja jego czteroletniego braciszka okazała się bezcennaWpadł do basenu i zaczął się topić. Reakcja jego czteroletniego braciszka okazała się bezcennaCzytaj dalej

W 2020 roku rząd niemiecki postanowił o wybiciu monety okolicznościowej o nominale 2 euro. Tytuł rzeczonego bilonu odnosi się do niezwykłego wydarzenia historycznego. “50. rocznica uklęknięcia w Warszawie” stała się tym samym symbolem godnym do odwzorowania na jednym z bilonów.

Moneta upamiętniająca bohaterów powstania w getcie warszawskim

Strona obrazkowa, tzw. narodowa została zaprojektowana przez jednego z czołowych berlińskich artystów Bodo Broschata. Na tej stronie znajduje się klęczący Willy Brandt przed pomnikiem bohaterów Powstania w Getcie Warszawskim ówczesnego kanclerza Niemiec Zachodnich.

Nawiązanie do wydarzenia z getta w 1934 roku ma ścisły związek z tragedią, do jakiej doszło w Warszawie. Strona z obrazem przedstawia niezwykle skomplikowaną reliefową i śmiałe symbole: menorę, ofiary getta i klęczącego kanclerza federalnego. Willy Brandt w swoich wspomnieniach pisał o wydarzeniu i odwiedzinach przed pomnikiem ofiar getta warszawskiego.

Medyków zatrzymała awaria karetki. Wtedy do akcji ratunkowej wkroczył postronny mężczyznaMedyków zatrzymała awaria karetki. Wtedy do akcji ratunkowej wkroczył postronny mężczyznaCzytaj dalej

Z kolei strona europejska wyglądać będzie dokładnie tak samo jak inne monety o nominale 2 euro. Rewers tym samym posiada wizerunek mapy Europy bez granic państwowych. Taki wygląd bilonu produkowany jest od 2007 roku.

“Stojąc na skraju historycznej przepaści Niemiec, czując ciężar milionów morderstw, robiłem to, co ludzie robią, gdy słowa zawodzą" - Willy Brandt, Frankfurt nad Menem 1989.

Kolekcjonerska moneta z podobizną Willego Brandta o nominale 2 euro będzie warta tyle samo, co w przypadku monety o zwykłym wyglądzie i nominale 2 euro. Tak samo jak w przypadku typowych monet euro na krawędzi bilonu okolicznościowego znajduje się charakterystyczny napis.

"EINIGKEIT UND RECHT UND FREIHEIT" - tłum. jedność, sprawiedliwość i wolność.

Dzisiaj grzeje:
1. Wyprawa na Księżyc niewątpliwie była niebywałym wyczynem. Jedno nagranie sprawia jednak, że trudno powstrzymać śmiech
2. Skandal. Kłusowniczka zabiła niespotykaną czarną żyrafę. Trofeum pochwaliła się w sieci
3. Pamiętacie siostrę Genowefę Basen? Wiemy co słychać u gwiazdy serialu "Daleko od noszy"

Według przewidywań niemieckiego rządu moneta ma zostać wyprodukowana w około 30 mln egzemplarzach. Moneta będzie również ważnym środkiem płatniczym w całej strefie, w której obowiązuje euro.

Kamery nagrały zdumiewające zachowanie 12-latka. Kobieta wyciągnięta z opresji przez młodego bohateraKamery nagrały zdumiewające zachowanie 12-latka. Kobieta wyciągnięta z opresji przez młodego bohateraCzytaj dalej

Moneta wybita w niemczech

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kotka rodziła co miesiąc. Właścicielka wzięła ją do weterynarza i odkryła prawdę o zwierzęciu
  2. Będą nowe ograniczenia i zakazy. Mamy potwierdzenie z Kancelarii Premiera
  3. Najnowsze odkrycie pokazuje, że już w prehistorii istniała równość płci. Naukowcy mają konkretne dowody
  4. Wspólnie przeżyli holocaust. Po 71 latach doszło do zdarzenia, które śmiało można nazwać cudem
  5. Joanna Jabłczyńska uciekła z Warszawy. Fani nie dowierzają, dla kogo porzuciła wielkomiejskie luksusy
  6. Właściciel oddał psa po 9 latach. Nagle zjawił się ktoś w schronisku, na kogo pies nawet nie wiedział, że może liczyć
  7. Starsza pani kilka godzin błąkała się po mieście. Odnalazł ją dzielny owczarek niemiecki

Źródło: obserwatorgospodarczy.pl

Następny artykuł