Niedziele handlowe ponownie mogą powrócić do kalendarza Polaków
fot. East News - Marek BAZAK
Autor Olga Szmańda - 24 Listopada 2020

Handel w niedzielę zostanie przywrócony? Rząd bierze pod uwagę dwa warianty

Niedziele handlowe mogą zostać przywrócone, a rząd rozważa w tym przypadku dwa warianty. Według informacji podanych przez rząd pierwszy z nich zakłada dodatkową niedzielę handlową w grudniu. Drugi z kolei bierze pod uwagę otwarcie sklepów w ostatni dzień tygodnia na znacznie dłuższy okres.

Niedziele handlowe w trakcie pandemii koronawirusa są jednym z częściej poruszanych społecznie tematów. Duża część społeczeństwa uważa, że dodatkowy dzień na zakupy w trakcie epidemii pomógłby rozłożyć liczbę osób odwiedzających sklepy w tym dla kraju czasie.

Skarbówka ma prezent dla Polaków. Do portfela może trafić 3250 złotych, wszystko dzięki nowej uldze podatkowejSkarbówka ma prezent dla Polaków. Do portfela może trafić 3250 złotych, wszystko dzięki nowej uldze podatkowejCzytaj dalej

Kolejnym aspektem przeważającym na przyszłej decyzji rządu jest fakt, że grudzień z racji bycia miesiącem świątecznym tym samym jest czasem, w którym Polacy znacznie częściej udają się do sklepów.

Na początku listopada pisaliśmy o nowym projekcie ustawy przyjętej przez senacką komisję.Oświadczenie miało na celu zawieszenie zakazu handlu w niedzielę. Związane było to z poszanowaniem praw przedsiębiorców do swobodnego prowadzenia swojej działalności w każdą niedzielę miesiąca.

Rzeczone rozwiązanie znacznie polepszyłoby racjonalizowanie biznesu oraz wpłynęłoby na wzrost gospodarczy, który obecnie z powodu panującej w kraju pandemii koronawirusa wisi na włosku.

Polka ma 57 lat i 2 lata temu została fotomodelką. Sylwetki może pozazdrościć jej niejedna nastolatkaPolka ma 57 lat i 2 lata temu została fotomodelką. Sylwetki może pozazdrościć jej niejedna nastolatkaCzytaj dalej

Niedziele handlowe w dwóch wariantach

Według wiceszefowej Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii rząd ma na uwadze wprowadzenie dwóch wariantów dotyczących niedzieli handlowych. Zapytana na antenie Radia Zet, dlaczego w grudniu 2020 roku będą jedynie dwie niedziele handlowe zamiast trzech, wskazała dwa warianty.

- W krótszym - uwolnienie trzeciej niedzieli handlowej w grudniu; w dłuższym - do końca pandemii. Oba te pomysły muszą się spotkać z aklamacją ze strony Rady Dialogu Społecznego, a już widzimy, że tej aklamacji na ten moment ze strony społecznej nie ma - odpowiedziała wiceminister MRPiT Olga Semeniuk na antenie Radia Zet.

Brytyjska rodzina królewska ma w Polsce krewnych. Nie zgadniecie, czym zajmuje się jeden z nichBrytyjska rodzina królewska ma w Polsce krewnych. Nie zgadniecie, czym zajmuje się jeden z nichCzytaj dalej

NIedziele handlowe z punktu widzenia organizacji

Pomysł dotyczący wprowadzenia niedziel handlowych spotyka się jednak ze znacznym sprzeciwem NSZZ “Solidarność” (Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”). Z kolei zmiany dotyczące wprowadzenia handlu w ostatni dzień tygodnia popiera Federacja Związków Zawodowych i OPZZ(Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych).

Semeniuk w rozmowie z Radiem Zet dodała również, że w przypadku pełnej zgody społeczeństwa wariant przywrócenia niedziel handlowych będzie “rozważany bardzo mocno przez premiera Mateusza Morawieckiego".

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Poroniła 16 razy, lekarze nie wiedzieli, jak jej pomóc. Gdy traciła nadzieję, zdarzyło się niemożliwe
  2. Nie możemy uwierzyć. Kierowca potrącił psa i pojechał przed siebie. Na miejscu pojawiły się służby
  3. Małgorzata Ostrowska-Królikowska przeszła metamorfozę. Zdumiewa odważnym kolorem włosów

- Proszę również pamiętać o ochronie praw pracowników i o związkach zawodowych, które tutaj mają jasne stanowisko negujące ten pomysł - powiedziała wiceminister MRPiT Olga Semeniuk.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Kamera nagrała, co robi pies w pokoju małego dziecka. Rodzicom opadły szczęki
  2. Wczesne objawy nadciśnienia. Nie można ich bagatelizować
  3. Pamiętacie Marusię z filmu “U Pana Boga za piecem”? Wiemy, jak dziś wygląda Irina Łaczina
  4. Do polskich lasów zawitało wyjątkowe zwierzę. Nagranie robi furorę w sieci
  5. Medyków zatrzymała awaria karetki. Wtedy do akcji ratunkowej wkroczył postronny mężczyzna
  6. ZUS: Gigantyczny problem. Internetowa platforma korzysta z technologii, która za miesiąc przestanie działać
  7. Rodzice wypisali swoje dzieci z religii. Zdenerwowany ksiądz natychmiast napisał do nich list, można się wściec

Źródło: businessinsider.com

Następny artykuł