Powódź już nie będzie problemem dla wielu Polaków
fot. commons.wikimedia.org (CC BY-SA 3.0) ; J.M.K. Kokot
Autor Olga Szmańda - 31 Października 2020

Wspaniała wiadomość dla setek tysięcy Polaków. Widmo powodzi nie będzie ich już straszyć

Powódź związana z nadmiernym deszczem i przelewaniem się studzienek kanalizacyjnych jest zmorą wielu Polaków. Niestety nie drożne odpływy powodują częste zatory na drogach i utrudniają przejazd do domu czy do pracy. W ten sam sposób działają przelane zbiorniki wodne, które zagrażają mieszkańcom i utrudniają eksploatowanie dostępnych wód. Naprzeciw temu znacznemu problemowi wyszedł Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. Nowy pomysł znacząco wpłynie na Polaków.

Powódź na drogach dojazdowych, zalane garaże czy niedrożne odpływy rok w roku utrudniają Polakom funkcjonowanie zwłaszcza w okresie jesiennym. Nowy pomysł Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach pomoże tamtejszym mieszkańcom. Tym samym nie będą musieli martwić się o ujście wody z pobliskich zbiorników wodnych.

Już niedługo przełom w walce z COVID-19. Seniorzy skorzystają jako pierwsiJuż niedługo przełom w walce z COVID-19. Seniorzy skorzystają jako pierwsiCzytaj dalej

Gliwicki Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej podpisał umowę o dokonaniu prac modernizacyjnych jazów odrzańskich na terenie województwa opolskiego. Według informacji Lindy Hoffman, rzecznik RZGW w Gliwicach cała wartość przedsięwzięcia opiewać będzie na kwotę 154 mln złotych.

Powódź już nie tak straszna

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach podpisał umowę z osobami odpowiedzialnymi za wykonanie prac budowlanych w ramach projektu “Modernizacja jazów odrzańskich na odcinku w zarządzie RZGW Gliwice - woj. opolskie (etap III)”.

Cała wartość nowego projektu wyniesie 154 mln złotych i zostanie zrealizowana z połączenia Przedsiębiorstwa Robót Wodnych i Ekologicznych “EKO-WOD” i “NAVIGA-STAL”. Do końca 2023 roku projekt ma zostać zrealizowany i oddany do użytku.

"Jazy odrzańskie pełnią zasadniczo funkcje transportową, zapewniając spiętrzenie wody dla potrzeb żeglugowych na odcinku swojego oddziaływania. Ich pośrednią funkcją są także względy środowiskowe, polegające na napowietrzaniu wody i poprawie jej parametrów. Jazy, których stan jest niezadowalający, niedostateczny mogą przyczynić się do wzrostu ryzyka i zagrożenia powodzią. Dlatego tak ważna jest niezawodność tych obiektów, zwłaszcza w zakresie sterowania. Z upływem czasu i brakiem kompleksowych modernizacji, decyzje o realizacji projektów stały się nieodzowne" - tłumaczy Mirosław Kurz, dyrektor RZGW w Gliwicach.

Cezary Pazura wygadał się o nietypowej sytuacji w relacjach z córką. Nie jeden ojciec by się poddałCezary Pazura wygadał się o nietypowej sytuacji w relacjach z córką. Nie jeden ojciec by się poddałCzytaj dalej

Projekt ma na celu całkowite udrożnienie szlaku wodnego na Odrze dzięki zapewnieniu stałego piętrzenia się wody, które niezbędne jest w zapewnieniu odpowiedniego poziomu wody dla żeglugi. W ramach przedsięwzięcia przewidziano także przebudowę jazów Dobrzeń, Groszowice i Kępa.

Wodne udogodnienia

Linda Hoffman poinformowała także o wcześniejszych pracach i podpisanych umowach Wód Polskich. W sierpniu tego roku zostały zrealizowane projekty na dofinansowanie śluz i sterowni na stopniach wodnych w Krapkowicach i Januszkowicach. Kolejnym projektem była również budowa jazu klapowego na stopniu wodnym Ujścia Nysy.

Wszystko to było możliwe dzięki porozumieniu z Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie. Prace, które mają podnieść poziom żeglowności oraz ułatwić dostęp do obiektów i zaplecza socjalnego planowane są na wrzesień bieżącego roku aż do lipca 2023.

Carrefour wychodzi naprzeciw zaskoczonym Polakom. Możesz liczyć na specjalne ulgi do 9 listopadaCarrefour wychodzi naprzeciw zaskoczonym Polakom. Możesz liczyć na specjalne ulgi do 9 listopadaCzytaj dalej

Dzisiaj grzeje:
1. Wielki bank zdecydował się poprzeć strajkujące kobiety. Piękne zachowanie władz i pracowników instytucji
2. Nie będzie Piątki dla zwierząt? Wiceminister wszystko potwierdził
3. Wspaniały czyn 19-letniej strażaczki. Mało osób zdecydowałoby się na taki gest

Inwestycje to realizowany przez Wody Polskie w Gliwicach projekt prac Odrzańskiej Drogi Wodnej. Łączna wartość całego projektu przekracza 815 mln złotych. W kwocie tej znajduje się 692 mln złotych z dofinansowania od Unii Europejskiej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Owczarek niemiecki zaatakowany przez właścicieli. Nie spodziewali się, że zapukają do ich drzwi
  2. Mateusz Morawiecki właśnie ogłosił swoje decyzje. Pilna wiadomość do wszystkich Polaków
  3. 8-letni Mikołaj znalazł sposób na zmniejszenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Nowy pomysł zachwycił klientów warszawskiej galerii
  4. Policjantka zareagowała w zdumiewający sposób na protestujących we Wrocławiu. Jej zachowanie zupełnie nas urzekło
  5. “Rolnik szuka żony”: Mateusz zamieścił wymowny komentarz na profilu Martyny. Miły gest wzbudził uwagę internautów
  6. Wielka radość w domu Marty Kaczyńskiej. Jej córka nie mogła dłużej milczeć, wkrótce ich rodzina się powiększy
  7. Golden retriever usłyszał płacz szczeniaczków. Był tylko 1 sposób, aby je pocieszyć, kamera nagrała przepiękną scenę
Portal internetowy Świat Radosci"Rząd nie ma prawa zmuszać kobiety do rodzenia". Jane Fonda popiera polski Strajk KobietCzytaj dalej

Źródło: pb.pl

Następny artykuł