Gdynia oferuje dofinansowanie do zakupu roweru cargo
Fot. eastnews.pl ; ARKADIUSZ ZIOLEK
Autor Olga Szmańda - 6 Lipca 2020

Nawet 5 tysięcy złotych dofinansowania na nowy rower. Kto skorzysta z dotacji urzędu miasta w Gdyni?

Rower w przestrzeni miejskiej nie kojarzy się już tylko z rekreacją, lecz także z ekologią. Wiele osób rezygnuje bowiem z samochodów i publicznego transportu, by dojeżdżać do pracy, nie produkując spalin. Swoim ekomieszkańcom wychodzi właśnie naprzeciw miasto Gdynia, które oferuje hojne dopłaty na wybrane rowery.

Rowery przeznaczone do przewożenia towaru lub ludzi to dobra alternatywa dla samochodów. Przekonuje się do tego coraz więcej mieszkańców Gdyni. Okazuje się, że chętnie korzystają z miejskich wypożyczalni tych pojazdów. Na własny rower tego typu trzeba jednak wydać co najmniej kilka tysięcy złotych. Dlatego właśnie władze miasta postanowiły wspomagać zakupy rowerów transportowych, zwanych też cargo.

Kilka tysięcy Polaków dostanie 1700 zł dodatku do wynagrodzenia. Komu się należy?Kilka tysięcy Polaków dostanie 1700 zł dodatku do wynagrodzenia. Komu się należy?Czytaj dalej

Rower cargo

"Liczba gdynian zapisanych w kolejce do wypożyczalni rowerów cargo na najbliższe tygodnie pokazuje, jak duże jest zainteresowanie tymi pojazdami" - powiedział Marek Łucyki, wiceprezydent Gdyni. Właśnie dlatego miasto wyszło naprzeciw mieszkańcom. Można ubiegać się o dotacje, jeśli ktoś zdecyduje się na zakup takiego roweru. Miasto pokryje do 50 proc. kosztów zakupionego sprzętu. Mieszkańcy mogą liczyć nawet na 5 tysięcy złotych dofinansowania na rower cargo.

 Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta GdynGdynia jest pierwsza

Gdynia chwali się, że jest pierwszym miastem w Polsce z takim projektem. Ich program ma zachęcić mieszkańców do przemyślenia swoich działań i wpływu na środowisko. Być może niektórzy zmienią dzięki temu swoje przyzwyczajenia. Rower ma być środkiem transportem, który zastąpi samochody. To ekologiczna alternatywa dla użytkowników pojazdów spalinowych.

Dzisiaj grzeje: 1. Wygrali wozy strażackie za wysoką frekwencję wyborczą. Jest lista gmin
2. Oblał jej twarz kwasem, myśleli, że oszpecił ją na zawsze. Jak wygląda 4 lata po ataku?

Według prognoz urzędników Gdyni, mieszkańcy mają szybko przerzucić się na zakup własnych rowerów cargo. Dzięki dofinansowaniu alternatywa w postaci posiadania własnego ekopojazdu jest bardzo prawdopodobna. Już teraz mieszkańcy często używają wypożyczonych rowerów cargo. Według badań gdańskiego magistratu 100 proc. wypożyczających jest zadowolonych z rowerów. Natomiast 92 proc. zadeklarowało, że miejskie dofinansowanie skłoni ich do zakupu. Dzięki temu wiadomo, że miasto ma spore szanse przekuć nowy trend w ekologiczny sukces, z którego skorzystają wszyscy mieszkańcy. A jeśli to się powiedzie, tropem Gdyni mogą pójść inne polskie miasta.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kultowe sprzęty i symbole PRL, za którymi tęsknimy. Jak wiele pamiętacie?
  2. Koniec kwarantanny. Ale nie dla wszystkich
  3. 9-latek pomylił trasę, przypadkiem wziął udział w wyścigu na 10 kilometrów i go wygrał
  4. Urodziła dziecko w korku na Wisłostradzie. Pomogła jej policja
  5. Basia Kurdej-Szatan pokazała nowego członka rodziny. Razem z mężem są bardzo szczęśliwi
  6. Są tylko dwa takie miejsca na świecie. Jedno z nich w Polsce. Niesamowite

Źródło: smoglab.pl / gdynia.pl

Następny artykuł