Transport publiczny będzie woził pacjentów do szpitali. Nowe udogodnienie warszawskiego ZTM
fot. East News - Jan Bielecki
Autor Olga Szmańda - 17 Listopada 2020

W drodze do szpitala czeka nas niemałe zaskoczenie. Już nie tylko karetki będą transportować pacjentów

Transport publiczny w Warszawie został wysłany do walki z koronawirusem. Stolica wyznaczyła dwa autobusy, które zostały przystosowane do podróży z pacjentami zakażonymi COVID-19. Prezydent Rafał Trzaskowski zapewnił również, że dwa autobusy z floty warszawskiego MZA to dopiero początek. W planach możliwe jest przystosowanie większej ilości kolejnych pojazdów, by odciążyć karetki pogotowia.

Warszawski Transport Publiczny ruszył z akcją pomocową. Aby wspomóc medyków w walce z pandemią koronawirusa, stołeczne MZA oddał dwa swoje autobusy. Pojazdy będą teraz dostosowane do przewożenia pacjentów pod aparaturą tlenową.

Ikea wprowadziła długo wyczekiwaną usługę. W czasach pandemii sprawdzi się doskonaleIkea wprowadziła długo wyczekiwaną usługę. W czasach pandemii sprawdzi się doskonaleCzytaj dalej

Rafał Trzaskowski poinformował także o możliwości przystosowania większej ilości pojazdów transportu miejskiego w przyszłości. Zdaniem prezydenta Warszawy takie zastosowanie ma pomóc w odciążeniu karetek i zapewnić bezpieczeństwo w trudniejszych przypadkach.

Transport miejski odciąży karetki

Podczas konferencji prasowej prezydent stolicy Rafał Trzaskowski poinformował o nowym przeznaczeniu dwóch autobusów z floty Miejskiego Zakładu Autobusowego. Prezydent Warszawy razem z dyrektor ZTM Katarzyną Strzegowską poinformowali o przeznaczeniu pojazdów do przewożenia chorych na COVID-19.

- Podjąłem decyzję, żeby dwa autobusy miejskie zostały przystosowane do przewozu chorych wraz ze specjalną aparaturą tlenową. W każdym z takich autobusów mogą być przewiezione 22 osoby chore. Dostosowanie tych autobusów zwolni z tego obowiązku karetki, które były używane do tego celu - mówił na specjalnej konferencji prasowej prezydent Rafał Trzaskowski.

Przeżyła śmierć kliniczną i mówi, że widziała Boga. Opowiada o szczegółach zza światówPrzeżyła śmierć kliniczną i mówi, że widziała Boga. Opowiada o szczegółach zza światówCzytaj dalej

Dwie autobuso-karetki gotowe do startu

Według informacji podanych przez portal noizz.pl dwie autobuso-karetki są już gotowe do wyjazdu na ulice i przewożenia pacjentów. Nadaj trwają jednak rozmowy z rządem dotyczące włączenia autobusów w ramach pomocy dla karetek pogotowia.

"Obecnie do transportu chorych przeznaczone są dwa autobusy o długości 12 m, jednak zadeklarowaliśmy, że w razie potrzeby jesteśmy gotowi udostępnić również pojazdy przegubowe. Zaoferowaliśmy też gotowość do zabezpieczenia przewozu personelu szpitala i koordynacji działań." – czytamy na stronie internetowej warszawskiego Ratusza. Ponadto jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie, do przewozu osób do Szpitala Narodowego, MZA oddeleguje około 20 pracowników. Mają oni zostać przeszkoleni przez personel tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym.

Prezydent Rafał Trzaskowski osobiście podziękował kierowcom transportu miejskiego ZTM, którzy sami zgłosili się do pomocy w prowadzeniu autobusów-karetek.

Rafał Trzaskowski w trakcie konferencji został zapytany przez dziennikarkę “TVP Info” o dalsze plany na rozwój floty. Prezydent odpowiedział, że istnieje możliwość zwiększenie ilości kursujących po mieście autobuso-karetek. Prezydent Warszawy uważa także, że na potrzeby walki z koronawirusem można wprowadzić modyfikacje autobusów tak, by przewoziły pacjentów w pozycji leżącej.

"Szczegóły operacji zostały ustalone podczas spotkania dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, dyrektora Miejskich Zakładów Autobusowych, dyrektora Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz zastępcy dyrektora Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie." – wykazuje Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

Najmłodsza bohaterka programu Najmłodsza bohaterka programu "Kobieta na krańcu świata". Martyna Wojciechowska zdradza historię niezwykłej dziewczynkiCzytaj dalej

Zachorowania w stolicy

Zgodnie z danymi z 16/11/2020 roku liczba potwierdzonych zachorowań na COVID-19 w stolicy wyniosła łącznie 42059. Są to przypadki, które w sposób laboratoryjny uzyskały wynik dodatni testu na koronawirusa.

Dzisiaj grzeje:
1. W niecałe trzy lata do ich dwójki dołączyło dziewięcioro dzieci. Trudno o większy zbieg okoliczności
2. Mężczyzna latami szukał zaginionej suczki. Cierpiała w schronisku, aż któregoś dnia poczuła znajomy zapach
3. Biedronka i inne sklepy wprowadzają nowe udogodnienia dla klientów. Polacy mogą liczyć na większy komfort zakupów

W województwie mazowieckim jest obecnie 2308 osób, które są hospitalizowane ze względu na podejrzenie zachorowania na koronawirusa. Rafał Trzaskowski w trakcie piątkowej konferencji prasowej poinformował również, że stolica wydała około 90 mln złotych na walkę z pandemią COVID-19.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Owczarek niemiecki myślał, że nikt go nie widzi, ale nagranie go zdradziło. Kamera pokazała prawdę o psie
  2. Ministerstwo Zdrowie przekazało wstrząsającą wiadomość. Najnowsza liczba zgonów wbija w fotel, absolutny rekord
  3. Najnowsze odkrycie pokazuje, że już w prehistorii istniała równość płci. Naukowcy mają konkretne dowody
  4. Urodziła się bez nóg, a dziś dokonuje niemożliwego. Przedstawiamy kobietę, której historia jest gotowym scenariuszem filmowym
  5. Medyków zatrzymała awaria karetki. Wtedy do akcji ratunkowej wkroczył postronny mężczyzna
  6. Największe kosmiczne zderzenie w historii naszej galaktyki. Odkrycie wprawiło astronomów w osłupienie
  7. Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjami

Źródło: noizz.pl

Następny artykuł