"Kajko i Kokosz": kultowy komiks zostanie zekranizowany na łamach platformy streamingowej Netflix
fot. materiały prasowe - "Kajko i Kokosz"
Autor Olga Szmańda - 6 Grudnia 2020

Wszyscy pokochali przygody "Kajka i Kokoszy". Po 48 latach kultowy komiks doczekał się ekranizacji

“Kajko i Kokosz” byli uwielbianymi bohaterami komiksu Janusza Christy. Teraz przygody bohaterów posłużą do stworzenia pierwszej polskiej oryginalnej serii animowanej. Tym samym “Kajko i Kokosz” po 48 latach od stworzenia komiksu, wreszcie doczekali się swojej ekranizacji. Co ciekawe, kultowy komiks widzowie będą mogli oglądać za pośrednictwem platformy streamingowej Netflix.

“Kajko i Kokosz” są kultowym komiksem stworzonym przez Janusze Christę. Nietypowe przygody dwójki bohaterów, po raz pierwszy pojawiły się w Polsce aż 48 lat temu. Od tamtego czasu fani komiksu z rozrzewnieniem wspominali kultowe postaci Kajki i Kokoszy. Nic więc dziwnego, że twórcy pierwszej polskiej oryginalnej serii animowanej na Netflixie, postanowili zekranizować właśnie ten historyczny polski komiks.

Tylko dziś kultowe Fajniaki za darmo w Biedronce. Wyjaśniamy szczegóły akcjiTylko dziś kultowe Fajniaki za darmo w Biedronce. Wyjaśniamy szczegóły akcjiCzytaj dalej

Według przedstawicieli produkcji, “Kajko i Kokosz” są wielkim rodzimym fenomenem, który dzięki obrazowi Janusza Christy, przekazał czytelnikom niezliczone elementy kultury. Zdaniem osób odpowiedzialnych za produkcję dla Netflixa, wybór był oczywisty. Autorzy wiedzieli, że postawią na ekranizację “Kajka i Kokoszy”.

Zobacz także: Gwiazda Polsatu nie za co żyć. Przykre wyznanie

Warto wspomnieć także, że to nie pierwsza docenienie na arenie międzynarodowej polskich twórców. Pisaliśmy również o pięknym obrazie twórców “Twój Vincent”, w którym autorzy projektu namalowali aż 72 tys. obrazówby wyprodukować kultową powieść Władysława Reymonta “Chłopi”.

Kolejnym istotnym elementem docenienia polskich sztuki były Gruzinki z zespołu Trio Mandili, które postanowiły wykonać polski utwór “Lipka”. Wykonanie zagranicznych artystek przyniosło im ogromną oglądalność i niezwykły zachwyt ze strony Polaków.

Zobacz także: Objawy świadczące, że z naszą trzustką nie jest dobrze

Banalny sposób na zwiększenie swojej emerytury. ZUS ujawnił rozwiązanie, z którego mało kto korzystaBanalny sposób na zwiększenie swojej emerytury. ZUS ujawnił rozwiązanie, z którego mało kto korzystaCzytaj dalej

"Kajko i Kokosz" przechodzą odrodzenie

Netflix potwierdził, że nowa odsłona przygód dwójki bohaterów, powstanie na kanwie kultowego komiksu “Kajko i Kokosz”. Cała historia nietypowych postaci opierała się na pokazaniu słowiańskich wojowników i ich wiernego kompana - smoka Milusia. W komiksie drużyna Kajko i Kokoszy przeżywała przeróżne historie w walką z armią Zbójcerzy.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Autorem projektów postaci Kajka i Kokoszy jest Sławomir Kiełbus. Co ciekawe mężczyzna został oficjalnie mianowany na stanowisko z ramienia samego twórcy komiksu. Janusz Christa, który zmarł w 2008 roku mianował Sławomira Kiełbusa na swojego następcę. Poza niebywałym talentem autora projektów, na liście osób zatrudnionych do współpracy znajdują się m.in. Michał Śledziński, Tomasz Leśniak w roli reżysera oraz Maciej Kura i Rafał Skarżycki na stanowisku scenarzystów.

Konsultantami ds. scenariuszy są Mike de Seve i nowojorskie studio produkcyjne Baboon Animation. Za produkcję animowanego serialu odpowiedzialne jest studio EGoFILM. Głównym nadzorcą projektu jest tam Ewelina Gordziejuk kobieta, która odpowiada za pomysł na nietypową adaptację komiksu.

- Serial "Kajko i Kokosz" to kino producenckie, które postanowiłam zrealizować, aby uczcić pamięć Janusza Christy. [...] Ogromna część polskiej literatury, w tym komiksy Mistrza zasługują na ekranizację i to nie tylko ze względu na ogromną, wciąż rosnącą popularność i rzeszę wiernych fanów, ale też ze względu na potencjał filmowy historii i unikatową warstwę plastyczną. Właśnie te wyjątkowe walory komiksu "Kajko i Kokosz" przekonały mnie, że warto podjąć wyzwanie i zmierzyć się z czymś tak ogromnym i ważnym dla naszej kultury - mówiła Gordziejuk, opowiadając o początkach pomysłu na nową adaptację.

Zachowanie rówieśników doprowadziło ją na skraj, chciała się zabić. Na szczęście pojawiła się zaskakująca pomocZachowanie rówieśników doprowadziło ją na skraj, chciała się zabić. Na szczęście pojawiła się zaskakująca pomocCzytaj dalej

Kiedy zobaczymy przygody "Kajka i Kokoszy"?

- Ten wybór był dla nas oczywisty. "Kajko i Kokosz" to bardzo wartościowy element polskiej kultury i nasz rodzimy fenomen. Na komiksowych przygodach dzielnych wojów wychowały się całe pokolenia, dlatego też pracujemy nad serialem z ogromną ekscytacją. Cieszymy się, że w animacji kultowe postaci ożyją i nabiorą jeszcze większej wyrazistości. Jesteśmy przekonani, że za sprawą Netflix, Kajka i Kokosza polubią też widzowie na świecie - tłumaczy Łukasz Kłuskiewicz, pozyskujący dla Netflixa treści w regionie Europy Środkowej.

Co ciekawe prawa do produkcji serialu zostały nabyte dzięki Fundacji Kreska im. Janusza Christy. Prezesem rzeczonej fundacji jest Paulina Christa, wnuczka twórcy "Kajka i Kokosza". Twórcy adaptacji komiksu zaplanowali premierę na platformie streamingowej Netflix już w 2021 roku.

Przypominamy, że “Kajko i Kokosz” to kultowy komiks stworzony przez Janusza Christę w latach 1972-1992. Od 2016 roku pojawił się także w albumach z cyklu "Kajko i Kokosz - Nowe Przygody". Co ciekawe kontynuacja przygód słowiańskich bohaterów tworzona była później przez różnych autorów. Już w 2001 roku ogłoszono powstanie filmu fabularnego bazującego na historii Kajka i Kokoszy.

Poruszające wyznanie Pauliny Tworzyańskiej z “Awantury o Basię”. Co u niej słychać?Poruszające wyznanie Pauliny Tworzyańskiej z “Awantury o Basię”. Co u niej słychać?Czytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: teleshow.wp.pl

Następny artykuł