Poczta Polska wprowadza nową usługę elektroniczną, która usprawni porozumienie na linii obywatel - urząd
fot. Świat Radości
Autor Olga Szmańda - 21 Listopada 2020

Rewolucyjna zmiana w komunikacji urzędowej. Życie wielu Polaków będzie o niebo łatwiejsze

Poczta Polska zostanie usługodawcą innowacyjnego rozwiązania dotyczącego komunikowania się organów państwa z obywatelami. Od przyszłego roku wkroczy na rynek elektroniczne porozumiewanie się Polaków z urzędami. Nowe rozwiązanie ma na celu ułatwienie załatwienia wielu spraw bez konieczności odbierania typowych papierowych listów.

Poczta Polska od 1 października 2021 roku stanie się usługodawcą odpowiedzialnym za nowe rozwiązanie w kwestii komunikacji i korespondencji. Polacy będą mogli zatem otrzymywać ważne wiadomości od organów państwa w inny niż dotychczas sposób.

Ryszard Rynkowski w niezwykły sposób pomógł Annie Dymnej. Poświęcenie wokalisty robi wrażenieRyszard Rynkowski w niezwykły sposób pomógł Annie Dymnej. Poświęcenie wokalisty robi wrażenieCzytaj dalej

Urzędy i inne placówki państwowe będą komunikowały się z obywatelami za pomocą e-korespondencji. Wynika to z przyjętej przez Sejm ustawy o doręczeniach elektronicznych. Rzeczone rozwiązanie ma na celu zrewolucjonizowanie komunikacji pomiędzy państwem a jego obywatelami.

“Usługa elektronicznego doręczenia korespondencji z urzędów będzie dla obywateli dobrowolna i bezpłatna” - podała w komunikacie Poczta Polska.

Poczta Polska przygotowuje się do innowacyjnego rozwiązania

Poczta Polska w swoim komunikacie wykazała, że każdy obywatel będzie mógł samodzielnie zadecydować o otrzymywaniu pism urzędowych. Tym samym wybrać można nowe elektroniczne rozwiązanie i uzyskiwać informacje poprzez komputer czy smartfon.

Jedną z najważniejszych informacji jest fakt, że usługa e-doręczenia będzie tak samo ważna jak otrzymanie listu z urzędu drogą tradycyjną. Tym samym elektroniczna wiadomość ma taką samą wartość prawną co wysłanie typowego listu poleconego za potwierdzeniem doręczenie lub odbioru osobistego.

- Intensywnie przygotowujemy się w Poczcie do zinformatyzowania procesu i dostrzegamy, jak bardzo pandemia przyspieszyła ten trend - poinformował prezesa Poczty Polskiej Tomasza Zdzikota.

Według prezesa Poczty Polskiej placówka jako Cyfrowy Operator Wyznaczony jest zobowiązana do przestrzegania wszelkich tajemnic korespondencji oraz bezpieczeństwa cyfrowego. Korzystający z e-usługi obywatele mogą czuć się bezpiecznie.

Wiemy, kto wystąpi w kolejnej edycji Wiemy, kto wystąpi w kolejnej edycji "Twoja Twarz Brzmi Znajomo". Poznajcie uczestnikówCzytaj dalej

Poczta Polska stworzyła własny program

- Zarząd spółki zdecydował o stworzeniu własnego software house Poczty Polskiej. Chodzi o to, by możliwie w najkrótszym czasie osiągnąć zdolność do wytwarzania, rozwijania i utrzymania kluczowych dla Poczty systemów informatycznych - wyjaśnił prezes Zdzikot.

"Poczta Polska zapewnia, że będzie realizować usługi e-doręczenia z zachowaniem najwyższych standardów cyberbezpieczeństwa, w oparciu o wymagania wynikające z przepisów europejskich (rozporządzenia eIDAS, norm ETSI). [...] Będzie to gwarancją dla uczestników procesu, że Spółka jako zaufana strona trzecia, nie ma dostępu do korespondencji przekazywanej w ramach e-doręczeń" - napisano w komunikacie prasowym Poczty Polskiej.

Poczta Polska zaznacza, że nowe rozwiązanie e-korespondencji znacząco różni się od otrzymania typowej i znanej wszystkim wiadomości e-mail. Dodatkowo prezes Poczty Polskiej wyjaśnił, że kwestia spełnienia norm europejskich w rzeczonej usłudze potwierdzana będzie za pomocą zewnętrznego audytora nie związanego z Pocztą Polską.

Rząd ogłosił zmiany w obostrzeniach. Dotyczą galerii handlowych, gastronomii i nauki zdalnejRząd ogłosił zmiany w obostrzeniach. Dotyczą galerii handlowych, gastronomii i nauki zdalnejCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. W niecałe trzy lata do ich dwójki dołączyło dziewięcioro dzieci. Trudno o większy zbieg okoliczności
  2. Rewolucyjna zmiana w komunikacji urzędowej. Życie wielu Polaków będzie o niebo łatwiejsze
  3. Biedronka i inne sklepy wprowadzają nowe udogodnienia dla klientów. Polacy mogą liczyć na większy komfort zakupów

- Poczta Polska będzie zobowiązana do zapewnienia integralności korespondencji. Oznacza to, że przesyłka wysłana przez nadawcę nie może być naruszona i zmieniona aż do czasu odbioru jej przez adresata. Ponadto usługa e-doręczenia zapewnia jednoznaczną identyfikację nadawcy i odbiory, co również różni ją od zwykłej wiadomości mailowej - tłumaczy prezes Poczty Polskiej.

Wpadka w programie Wpadka w programie "Jeden z dziesięciu" przejdzie do historii. Rozbrajająca odpowiedź uczestnika, jest wideoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Właściciele zgotowali suczce straszliwy los. Czekali do ostatniej chwili, nie chcieli, by prawda wyszła na jaw
  2. Polsat informuje: tysiące Polaków czeka trudna sytuacja po decyzji rządu. Z nadzieją czekali na sezon wyjazdów podczas ferii zimowych
  3. Najnowsze odkrycie pokazuje, że już w prehistorii istniała równość płci. Naukowcy mają konkretne dowody
  4. Urodziła się bez nóg, a dziś dokonuje niemożliwego. Przedstawiamy kobietę, której historia jest gotowym scenariuszem filmowym
  5. Medyków zatrzymała awaria karetki. Wtedy do akcji ratunkowej wkroczył postronny mężczyzna
  6. Pierwsze tak wyjątkowe ustawienie planet od średniowiecza. Nie przegap rzadkiego wydarzenia
  7. Sony podało oficjalną informację na temat PlayStation 5. Firma ogłosiła sukces, a gracze są wściekli

Źródło: businessinsider.pl

Następny artykuł